Jak rozumieć innych i być rozumianym?

Poniżej przedstawionych jest kilka narzędzi do lepszego rozumienia innych i samego siebie. Są to: NVC, analiza transakcyjna, enneagram, MBTI, 5 języków miłości.

NVC

Przydatnym narzędziem w rozumieniu drugiego człowieka jest NVC. NVC to skrót od "NonViolent Communication", czyli "porozumienia bez przemocy". Metoda ta - w uproszczeniu - polega na przyjęciu podczas komunikacji z drugim człowiekiem postawy "żyrafy" (w opozycji do "szakala"). Żyrafa zadaje kolejne pytania, by dotrzeć do głębokiej intencji drugiego człowieka ("szakala"). Głęboka intencja jest w swej naturze nacechowana pozytywnie, czyli "dobra". Zatem, gdy wydaje nam sie, że drugi człowiek sposobem komunikacji próbuje nas skrzywdzić - zadajemy mu takie kolejne pytania, by dotrzeć do owej głębokiej intencji. W przepełnionej empatią formie komunikacji - przyglądamy się potrzebom drugiego człowieka oraz wyrażamy własne potrzeby. Twórcą metody jest Rosenberg, którego książkę pod tytułem "Porozumienie bez przemocy: Język serca" polecam zainteresowanym.
Więcej: https://en.wikipedia.org/wiki/Nonviolent_Communication

Analiza transakcyjna

Narzędzie umożliwiające lepsze zrozumienie komunikatów międzyludzkich. Spojrzenie z jakiej perspektywy ktoś do nas kieruje komunikat, co się za tym kryje i czego ktoś może od nas oczekiwać (i czego my sami oczekujemy).
https://pl.wikipedia.org/wiki/Analiza_transakcyjna

Enneagram

Po wypełnieniu testu jednokrotnego wyboru - wskazana zostaje cyfra w przedziale 1-9. Cyfra ta określa typ osobowości człowieka, jego charakter. Znając ją można więcej dowiedzieć się o swoich cechach (zarówno zaletach jak i wadach). Opisane są także zależności pomiędzy typami, sposób obchodzenia się z konkretnym typem.
Więcej: http://enneagram.pl

MBTI

Cztery cechy. Każda przyjmująca dwie wykluczające się wartości. Czyli 16 typów osobowości.

Źródło grafiki: https://en.wikipedia.org/wiki/Myers–Briggs_Type_Indicator#/media/File:MyersBriggsTypes.png
Rozwinięta formuła dostępna tu: https://www.16personalities.com

5 języków miłości

To narzędzie głównie dotyczy związków długotrwałych, jednak także ma zastosowanie ogólne.
Zasada pierwsza: Każdy ma jeden główny język miłości. Językiem tym także mówi do innych, np. partnera.
Zasada druga: Kłopoty w relacjach biorą się stąd, że domyślnie oczekujemy że partner będzie do nas mówił naszym dominującym językiem miłości.
Zasada trzecia: Żeby zweryfikować swój język to się wypełnia test podobny jak w przypadku enneagramów.

Języki:
- Dotyk. Potrzeba dotyku np. chęć przytulania się, ale na zasadzie ogólnej a nie wyłącznie z partnerem. W trakcie podania ręki ktoś łapie naszą drugą rękę (jakby chciał wzmocnić kontakt) itp.
- Podarunek. Potrzeba otrzymywania kwiatów, przedmiotów wartościowych, przedmioty "bezwartościowych" - typu liść, laurka.
- Służba. Załatwienie czegoś za partnera, naprawa psującego się elementu w domu itp.
- Spędzanie czasu. Czas spędzany w pełni nastawiony na partnera, a nie takie coś że są w jednym pokoju i każdy robi swoje.
- Afirmacja. "Jesteś wspaniała", "Dziękuję, że to zrobiłaś" itp.

W dużej mierze mówi o tym Szustak (pierwsze pół godziny):

Test tutaj: http://mk-pl.github.io/5-jezykow-milosci/

Dobre rady eksperta

Postawa, w której założymy że jesteśmy w stanie zrozumieć innego człowieka jest naiwna, idealistyczna. Łatwiej jest funkcjonować, gdy przyjmiemy że inni ludzie mogą działać często irracjonalnie. Wysyłać sprzeczne sygnały. Czasem polepszą nam humor, czasem nas zranią - pewnie nie mając takiego zamiaru. By uniknąć zranień - warto na co dzień stosować metodę komunikacji NVC, przefiltrować komunikaty przy użyciu analizy transakcyjnej. Warto też pewnie przyjąć otwartą postawę, gotową na stałą aktualizację naszego stanu wiedzy, na przyjęcie krytyki i zmianę naszych przyzwyczajeń. Przykłady zamkniętej postawy "jeśli ktoś popiera partię [nazwa partii], to jest idiotą", "jeśli mnie kocha to musi zrobić [konkretna czynność]", "jak ona mogła coś takiego mi zrobić?". Sama chęć podejmowania prób lepszego rozumienia samego siebie i innych osób jest pierwszym krokiem do zmiany świata na lepsze.